„Походът на книгите“

В рамките на националната кампания „Походът на книгите“, учениците от 8 „б” и 9 „а“ клас в ПГИ „Карл Маркс“ се включиха в едно вдъхновяващо събитие, посветено на любовта към четенето и силата на словото. С акростихове, любими откъси и лични размисли те показаха, че книгите не са задължение, а вдъхновение.

Специални гости на събитието бяха г-жа Цветкова и г-жа Балийска, които насърчиха учениците да продължават да откриват нови светове чрез четенето.

Среща с ученици, педагогическия екип и ръководството във връзка с предстоящата практика в Сарагоса

В ПГИ „Карл Маркс“ беше проведена среща с учениците, които ще вземат участие в предстоящата лятна практика в Сарагоса, както и с представители на ръководството и педагогическия колектив.

По време на срещата учителите Емилия Алдумирова и Еманоила Величкова представиха резултатите от проведената подготвителна визита, осъществена с подкрепата на партньорската организация Мундус. Участниците бяха запознати с условията за провеждане на практиката, работната среда, в която ще се включат, както и с организацията на престоя.

На учениците беше предоставена информация относно мястото за настаняване, фирмите домакини и ежедневните им ангажименти. Обсъдени бяха също така важни въпроси, свързани с безопасността, отговорностите и очакванията към участниците по време на мобилността.

Срещата премина при голям интерес и активност от страна на учениците, които зададоха своите въпроси и изразиха готовност за участие в практиката. Представената информация допринесе за по-добрата им подготовка и увереност преди предстоящото пътуване.

Практиката ще се проведе в периода от 27 юни до 17 юли и ще даде възможност на учениците да придобият ценен професионален и културен опит в международна среда.

Ученици от ПГИ постигнаха отлични резултати в общинския кръг на националния конкурс „С очите си видях бедата“ – 2026

С гордост споделяме, че трима ученици от ПГИ от общо 174 участници бяха отличени, като заеха съответно първо, второ и трето място в трета възрастова група.

  • ПЪРВО МЯСТО: ИВЕЛИНА УВАЛИЕВА – 17 г. – XI А КЛАС
  • ВТОРО МЯСТО: НИКОЛАЙ АТАНАСОВ – 15 г. – IX А КЛАС
  • ТРЕТО МЯСТО: ЖЕНИ ШЕХОВА – 18 г. – XII Б КЛАС

Ученичката Стефания Гогова от 11Б клас също участва в конкурса.

Поздравяваме отличените участници и им пожелаваме още много бъдещи успехи и вдъхновение!

Равносметка през месец МАРТ за клуб „Арт ателие“

През месец март учениците от клуб „Арт ателие“ с вдъхновение и готовност участваха в поредица от инициативи:

  • Инициативата на ЮНЕСКО – „Мартеничка с кауза“ – ученически конкурс, който съчетава творчество, традиция и добротворство;
  • Украса на училище по случай баба Марта;
  • Участие в конкурса „С очите си видях бедата“;
  • Продължава подготовката за великденските празници с повече ентусиазъм и творчество.

Повод за гордост

Яница Кичукова завоюва ВТОРО място в национален конкурс! Професионална гимназия по облекло и дизайн „Евридика“ – град Кърджали, обяви конкурс „Цветна пролет в моя край“ (част от календара на МОН), посветен на патронния празник на училището. Сред 95 рисунки, нашата възпитаничка е отличена заради таланта си! Поздравления за достойното представяне! Пожелаваме много бъдещи успехи, награди и вдъхновение!

Инициатива на клуб „Млад доброволец“

Учениците от клуб „Млад доброволец“ с ръководител Ангел Андреев при ПГИ „Карл Маркс“ град Смолян, взеха участие в планираната визита на Регионална служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ град Смолян. По време на посещението учениците се запознаха отблизо с работата и дейността на пожарникарите, посетиха центъра за оповестяване, разгледаха оборудването и механизацията на пожарната служба и също така успяха да разгърнат противопожарна линия за гасене на пожар и да видят как се използва моторна пожарна стълба за различни инциденти. Учениците останаха впечатлени от дейностите, които извършват пожарникарите, а огнеборците се зарадваха, че има млади хора, които се интересуват и проявяват желание да помагат на хората в нужда.

Предварителна визита в Сарагоса, Испания във връзка с ученическата практика, по програма Еразъм+

Във връзка с предстоящата лятна практика на ученици от 10 и 11 клас от ПГИ „Карл Маркс“ —гр. Смолян, беше осъществена подготвителна визита в Сарагоса.

По време на посещението партньорите от “Мундус” запознаха гостуващите преподаватели Емилия Алдумирова и Еманоила Величкова с ключови аспекти, свързани с организацията и провеждането на практиката. Бяха обсъдени условията за работа, ангажиментите на участниците, както и мерките за безопасност и подкрепа на учениците по време на престоя им.

В рамките на визитата бяха посетени и част от фирмите, в които учениците ще работят, както и мястото за настаняване. По този начин се направи реална оценка на условията и бе гарантирано, че те отговарят на изискванията за качествено професионално обучение и комфортен престой.

Практиката ще се проведе в периода от 27 юни до 17 юли и ще предостави на учениците ценна възможност за придобиване на професионален опит в международна среда, усъвършенстване на езиковите умения и развитие на ключови компетентности.

Областен етап на „Ученически игри“ – спорт футбол

Учители от ПГИ “Карл Маркс” взеха участие в международна мобилност по програма Erasmus+

Образователното пътуване се проведе в периода 15-21 март 2026 г. в Коимбра, Португалия. Мобилността беше осъществена под формата на Job shadowing, като основната ѝ цел беше обмяна на добри практики и запознаване с португалската образователна системa.

По време на престоя си преподавателите имаха възможност да посетят едно от най-престижните висши учебни заведения в Европа-Университета в Коимбра, където се запознаха с историята му, образователната среда и възможностите за международно сътрудничество.

В рамките на програмата бяха осъществени и посещения в професионални и общообразователни учебни заведения. Българските учители обмениха опит с португалските си колеги.

Програмата включваше и работна среща, посветена на португалската образователна система. Освен това беше организирана визита в социална организация – APPACDM, която предоставя подкрепа и услуги за хора със специални образователни потребности.

Мобилността даде възможност на учителите от ПГИ „Карл Маркс“ да обогатят своя професионален опит, да обменят идеи и да създадат нови международни партньорства. Придобитите знания и добри практики ще бъдат споделени с педагогическия колектив и ще допринесат за повишаване качеството на обучението в училището.

22 март – Световен ден на водата

Днес отбелязахме Световния ден на водата – ден, който ни напомня, че водата не е просто ресурс, а безценно богатство, от което зависи животът на цялата планета.

Учениците се включиха активно в инициативата, като раздадоха флаери с послания, насочени към опазването на водата. С този малък, но значим жест те призоваха хората да се замислят колко ценна е всяка капка.

В часовете по биология учениците гледаха видео фрагменти, които разкриват силата на водата – нейната роля за живота, за човешкото тяло и за природата като цяло. Те научиха, че водата е в основата на всички жизнени процеси и че нейното опазване е отговорност на всеки от нас.

💙 Нека не забравяме – всяка капка има значение!

Бъдещето на планетата започва с нашите действия днес.