Прием за учебната 2026-2027 година

Рейтинг на висшите училища в България за 2025 година
Сравнете 51 висши училища, които обучават по стотици специалности, разпределени в 52 професионални направления.
Рейтингова система за висшите училища в Република България

ПГИ „Карл Маркс“ – официално акредитирано училище – Програма „Еразъм+“

Професионална гимназия по икономика „Карл Маркс“ получи одобрение за Еразъм акредитация с проектно предложение 2024-1-BG01-KA120-VET-000292002, в сектор „Професионално образование и обучение“, Ключова дейност 1 – „Образователна мобилност за граждани“, Програма „Еразъм+“.

През миналата учебна година училището ни реализира изключително успешна практика по програмата. Благодарение на проекта “Икономисти в действие – заедно в професионалното развитие”, 20 ученици и 5 учители бяха за един месец в Реджо Емилия – Италия, където икономистите работиха в различни фирми по специалността си. След одобрението на кандидатурата ни за акредитация, училището ще продължи да работи по ключова дейност 1, за да може повече ученици от икономическата гимназия да се включат в образователни мобилности.

Информационна кампания за превенция на употребата на наркотични вещества

 

Уважаеми родители,
Замисляли ли сте се колко добре познавате света на своето дете?
Знаете ли какво го тревожи, какво го радва и с кого прекарва свободното си време?
Днес децата растат в среда, в която изкушенията и рисковете са много повече, отколкото преди.
Наркотичните вещества са една от най-сериозните заплахи пред подрастващите. Често първата среща с тях не започва с лошо намерение, а с любопитство, натиск от приятели или желание да бъдат приети от групата.
Това е проблем, при който информираността и подкрепата от семейството са ключови за предпазване на децата и именно Вие сте най-силната защита.
Когато родителят разговаря с детето си, когато го изслушва, когато знае какво се случва в живота му – рискът то да попадне в опасна среда е много по-малък.
Понякога един обикновен въпрос като:
„Как мина денят ти?“
или
„Искаш ли да поговорим?“ може да бъде началото на разговор, който ще предпази детето ви от сериозни грешки.
Затова ви призоваваме да отделите няколко минути, да сканирате QR кода и да се запознаете с информацията в официалния сайт на Главна дирекция „Национална полиция“ МВР, където ще откриете съвети на специалисти и ще научите как да разпознавате рисковете от употреба и как да разговаряте с децата си по тази така важна и трудна тема – „Наркотиците“.
Вярваме, че заедно можем да направим повече – да защитим нашите деца и да им помогнем да направят правилният избор!
Благодарим Ви за това, че сте отговорни!
Главна дирекция „Национална полиция

 

ПГИ „Карл Маркс“ отбеляза Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България

Днес, 2 юни, отбелязахме 150 години от подвига на Христо Ботев и неговата чета и сведохме глави в знак на признателност към всички, загинали за свободата и независимостта на България.

Ученици от десетите класове на ПГИ „Карл Маркс“ се включиха в градското възпоменателно събитие в Смолян, където поднесоха венец пред паметника на Христо Ботев.

По повод Деня на Ботев учениците от 10А и 10Б клас организираха и училищна инициатива, посветена на темата за свободата. Те проведоха допитване сред всички класове в гимназията, като дадоха възможност на ученици и учители да споделят своето виждане за това какво означава свободата днес. Отговорите показаха, че свободата се свързва с правото на избор, възможността да изразяваме мнението си, отговорността към собствените ни решения и уважението към свободата на другите.

Събраните мнения бяха оформени в тематично табло, изложено във фоайето на училището.

Поклон пред подвига на героите! Вечна памет на всички, загинали за свободата и независимостта на България!

Тържествено изпращане на Випуск 2026

С много емоции, усмивки и вълнение нашето училище изпрати учениците от Випуск 2026 по пътя към новите им мечти и бъдещи успехи.

След 5 години, изпълнени с труд, постоянство, приятелства и незабравими спомени, зрелостниците прекрачват прага на училището за последен път като ученици. Празничният ден премина в тържествена атмосфера, изпълнена с музика, аплодисменти и емоционални моменти както за учениците, така и за техните учители и родители.

Госпожа Цветкова поздрави зрелостниците и им пожела увереност, смелост и успех по пътя напред. Класните ръководители също отправиха своите пожелания и благодарности към учениците за споделените години, усилията и постигнатите успехи.

По време на тържеството бяха отличени ученици – със звание „Първенец на випуск 2026“ Виктория Мусабашова 12А клас и за активно участие във всички мероприятия на училището Райчо Оджаков 12Б клас.

Изпращането на Випуск 2026 беше не само празник, но и емоционален момент на равносметка за изминатия път. Училището изпраща още едни млади хора, готови да поемат към нови предизвикателства и да следват своите мечти.

Ръководството и педагогическият колектив на училището пожелават на всички абитуриенти здраве, вдъхновение, успешна реализация и много бъдещи постижения.

Като скъп спомен от този специален ден, всеки абитуриент получи символичен подарък, подготвен с внимание и обич от организаторите – учениците от 11А и 11Б клас. С него те отправиха своето послание: „Нека вдъхновението и успехът бъдат ваши постоянни спътници! Вярвайте в себе си, следвайте мечтите си и оставяйте следа, където и да отидете!“

На добър час, Випуск 2026!

Областен кръг на конкурс „С очите си видях бедата“

На 12 май 2026г. в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян бяха наградени победителите в областния етап на Международния конкурс за детска рисунка „С очите си видях бедата“.

Учениците Николай Атанасов от 9А клас и Ивелина Увалиева от 11А клас се класираха на I-во и III-то място в трета възрастова група. Тази година в конкурса участваха 130 рисунки на деца и ученици от 10 общини в област Смолян. Отличените 27 творби ще представят областта в националния етап на конкурса.

Директорът на РДПБЗН – Смолян комисар Чавдар Кичуков връчи на отличените участници грамоти и подаръци.

Конкурсът има за цел чрез изобразителното изкуство да повиши информираността на подрастващите за рисковете от бедствия и начините за защита и самопомощ, както и да насърчи интереса им към професиите на пожарникаря, спасителя и доброволеца.

Пожелаваме успех на Ники и Ивелина в националния кръг на конкурса.

„Културните, държавните, научните институции като образователна среда“

По Национална програма „България – образователни маршрути“, Модул 3 „Културните, държавните, научните институции като образователна среда“, ученици от ПГИ „Карл Маркс“ – Смолян, заедно с г-жа Костова и г-жа Мустанова, посетиха гр. Сопот. Учениците се докоснаха до родното място на патриарха на българската литература Иван Вазов, като посетиха къщата музей, съхранила паметта за неговия живот, семейство и творчество. Особен интерес предизвика и посещението в Радиното училище – място, свързано с българското възрожденско образование и духовност. Там учениците имаха възможност да усетят атмосферата на епохата, в която знанието, родолюбието и стремежът към свобода са били основни ценности.

Мобилност по НП „Иновации в действие”

В изпълнение на Национална програма „Иновации в действие“ преподаватели и ученици от Професионална гимназия по икономика „Карл Маркс“ – Смолян посетиха Средно училище „Методий Драгинов“ в село Драгиново, община Велинград. От 27 до 29 април 2026 година представителите от нашата гимназия имаха възможност да се запознаят с иновации, по които домакините са работили не само в предходни години, а и към настоящия момент. Домакините предоставиха пред нас възможността да посетим учебни часове по природни науки, чужди езици и дигитално предприемачество. По време на посещението и осъществените мероприятия останахме впечатлени от приятната, приветливата и обновена учебна среда. Затрогващи бяха срещите с най-малките „пчелички“, които представиха един различен „Екочас“, в който отправиха ясни послания да пазим природата чиста. На изключително високо ниво се представиха гимназистите – млади предприемачи, които ни очароваха със своята визия за бъдещето. С любознателни, знаещи и дружелюбни ученици, подготвени от ерудирани преподаватели се срещнахме при представянето на клуб „Умници“. Емоционална интелигентност, в съчетание с театър на английски език бе представен на сцената на училището-домакин. Всички ние се заредихме положително и се вдъхновихме от цялостната образователна дейност, провеждана в Средно училище „Методий Драгинов“.

Партньори на двете иновативни училища в тазгодишната мобилност са и ПГМТТ „Никола Вапцаров“ – град Стара Загора и ПГИ „Тодор Влайков” – град Клисура, а следващата среща на представители от четирите образователни институции предстои в началото на месец юни, когато е наш ред да ги посрещнем като гости в Професионална гимназия по икономика „Карл Маркс“ – Смолян и да им представим своя иновативен учебен предмет – „Дигитална сигурност и медийна грамотност“, осъществяван във факултативна форма.

На последния ден от мобилността представителната група от Професионална гимназия по икономика съвместно с новите си приятели посетихме езерото „Клептуза“ и килимарския цех в Костандово, в който се изработват килими не само за кралския двор, но и за домове и дворци по цял свят!

Благодарим за топлото посрещане, чистосърдечните емоции, незабравимите и ползотворни срещи! Очакваме Ви с огромно нетърпение!