Мобилност по НП „Иновации в действие“ в ПГИ

С огромно удовлетворение споделяме, че през периода 23-25 април 2025 година, Професионална гимназия по икономика „Карл Маркс“ в град Смолян бе любезен домакин при организиране и осъществяване на мобилност по Национална програма „Иновации в действие“. Наши скъпи гости бяха представители от следните образователни институции: 1. Търговска гимназия (иновативно училище) от град Бургас; 2. Професионална гимназия по механотехника и транспорт „Н.Й. Вапцаров“ (неиновативно училище) от град Стара Загора; 3. Средно училище „Свети Климент Охридски“ (неиновативно училище) от град Пещера.

Гостите бяха посрещнати по стара българска традиция – с пита и сол. Пременените в автентични родопски носии, красиви гимназистки приветстваха с „Добре дошли!“ участниците в мобилността. Миг след това „писнаха“ гайди и акордеони, зазвучаха песни от нашия китен край – Родопите. Директорът Мария Мечкарска пожела ползотворна творческа атмосфера, безценен обмен на педагогически практики и „благородна кражба“ на иновативни идеи. С усмивки и приповдигнато настроение продължи работният ден!

В украсената с пролетни лалета актова зала на образователната институция, стартира „виртуална разходка“ на училището, след което пред гостите се представиха педагогическите специалисти. Екипът по иновацията „Предприемачески мурсалски микс“ в ПГИ e в състав: Емилия Алдумирова-ръководител на клуб „Арт ателие“; Елмира Косова-ръководител на клуб „Зелени предприемачи“; Ева Бакалова-ръководител на клуб „Силивряк“ и Валентина Велкова-ръководител на клуб „Активни младежи“.

Те подробно и увлекателно запознаха гостите с детайли от работния и творчески процес. Колегите споделиха за първоначалните си страхове и за цялостното преживяване: от хрумването на идеята до всички предизвикателни и емоционални моменти през двугодишния период на провеждане на иновацията. Тя е реализирана в клубове по интереси.

С радост и благодарност споделяме, че наш партньор и гост-лектор на срещата беше старшият експерт в РИОСВ в град Смолян – госпожа Екатерина Исаева. В качеството си на специалист, тя увлекателно и изчерпателно описа особените характеристики, местонахождение и ползи за човешкия организъм от мурсалския чай. Експертът любезно предостави и подари на гимназията ни рядко издание на книга за лековитата билка. Последва интересно състезание наречено: Мурсалски лабиринт. В него участие взеха и ученици от Стара Загора и Пещера.

Четири отбори се запътиха към разгадаване на скрити предизвикателства, които бяха ключове към творчески работилници. С приключенски дух учениците следваха и изпълняваха инструкции за откриване на скритите елементи, необходими за изработване на изделия като сапуни, бонбони, свещи, кутии и ключови детайли от декорите на сцената за осъществяване на драматизацията „Бела съм, бела, юначе“!

След тричасово включване в работилниците, всички участници се насладиха на театралната постановка, в която главен герой беше мурсалският чай.

Събитието беше уважено и посетено от старши експерт в Регионално управление на образованието в град Смолян – госпожа Мая Стоилкова.

На втория ден от мобилността, всички гости от партниращите образователни институции се насладиха на интердисциплинарен урок с практическа насоченост: „Осмото чудо на света – сложната лихва“! Този урок беше вдъхновен от иновацията в гимназията. Това е доказателство, че все повече колеги-специалисти са увлечени по идеята за прилагане на иновативни подходи и методи в образователния процес.

Урокът беше представен от 12 Б клас и педагозите: Стела Добрикова, Шенай Ескиали и Софка Кубинска. Те разкриха каква е връзката между бизнес идея, инвестиране, рискове при финансиране на предприемаческа идея при стартиране на собствен бизнес от плантация за отглеждане на мурсалски чай.

Дванадесетокласниците от специалност „Електронна търговия“ бяха създали реален сайт с каталог с изображения и подробни характеристики за билката. Те представиха и вграден електронен калкулатор за изчисления на разходи и приходи от дейността по стартиране, отглеждане и реализиране на пазара на готови продукти от собствената био плантация. Други ученици разглеждаха и решаваха казуси, следяха в платформи за инвестиране и в сайтове на банкови институции за лихвени проценти в реално време. След решаване на казусите, те анализираха ситуациите и даваха мнение дали е изгодно да се стартира такъв собствен бизнес модел. За финал имаше музикален поздрав на пиано от гимназиста Стефан Александров. Заслужени овации получиха всички участници в урока.

Последва забавна опознавателно-образователна игра „Лов на съкровища“. Тези, които изявиха огромно желание да се включат в нея трябваше да отговарят на въпроси за лековитата билка. Обогатени със знания и положителни емоции, всички участници запечатаха своите спомени в десетки кадри.

В заключителния ден се проведе дискусия, на която се акцентира върху:
1. Необходимостта от развитие на професионалното образование.
2. Крещящата нужда от формиране на екологична култура у подрастващите.
3. Важността от непрекъснат обмен на добри иновативни практики в съвременния учебно-възпитателен и образователен процес в българското училище през XXI-ви век.

Последва културен обмен и гостите на града ни се запознаха с емблематичните за Смолян: Планетариум, Регионален исторически музей „Стою Шишков“, Катедрален храм „Свети Висарион Смоленски“ – институции, с които нашето родно място се гордее и тачи.

С обещания за нови срещи, разменени координати и положителни емоции се разделихме. Уверени сме, че всички участници в мобилността по Национална програма „Иновации в действие“ ще отнесат и ще „подслонят“ в сърцата си скъпи спомени, много нови знания и частица от Родопите и родопското гостоприемство на Професионална гимназия по икономика „Карл Маркс“. Благодарим Ви и Ви очакваме отново! До нови срещи, приятели!

Здравейте, напишете своя коментар: