Проект „УСПЕХ“
ПРОЕКТ BG051PO001-4.2.05
„Да направим училището привлекателно за младите хора”
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”,
съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз
Училище за Себеутвърждаване и Подготовка към Европейски Хоризонти
(У С П Е Х )
Клуб „Арт ателие“
Клуб „Силивряк“
Клуб „Спорт за здраве“
Клуб „Да съхраним българското“
Клуб „Графичен дизайн“
Клуб „Как да се обличам и държа в обществото“
Клуб „Уеб дизайн“
Клуб „Бързопис“
Този проект е насочен към всички държавни и общински училища у нас, с изключение на средищните училища. Бенефициент по проекта е Министерството на образованието, младежта и науката, а самите училища трябва да попълнят пакет от документи, за да включат учениците и учителите в различни извънкласни дейности, които ще се финансират чрез проекта. Стойността на проекта е 100 милиона лева, а периодът на изпълнението му е 3 учебни години.
Голямата цел на този проект е чрез развитието на извънкласните дейности да се превърне училището в привлекателно за младите хора, да се намали броят на учениците, които отпадат от училище, а тези, които проявяват агресивно поведение да изразходват креативно своята енергия и да се изявяват.
Финансирането на извънкласните дейности ще се извършва на принципа „парите следват ученика“, за учениците, включени в проекта. За всяко дете се полагат по 185 лева на година, като една трета от тези средства ще се харчат за материали и пособия. За всяка извънкласна дейност ще се прави график, а за всеки ученик ще се проследява присъствието му в избраната от него дейност. Всичко това ще се отчита и по електронен път.
Областите на извънкласните дейности, предвидени в УСПЕХ са:
- природоматематически науки,
- хуманитарни науки,
- здравно образование и здравословен начин на живот,
- комуникативни умения на роден език,
- комуникативни умения на чужд език,
- математическа грамотност и базови познания в областта на науките и технологиите,
- умения за самостоятелно учене и събиране на информация,
- граждански компетентности,
- форми на поведение за успешно участие в социалния живот и разрешаване на конфликти,
- предприемачество,
- културни компетентности,
- дигитални компетентности.
Самите форми на извънкласни дейности могат да бъдат разнообразни: секции, клубове, студиа, ателиета.
Извънкласните дейности да се провеждат с между 6 и 15 ученика. След като децата изберат извънкласни дейности, те трябва да подадат молба за участие, заедно с родителите си. След това ръководителят на извънкласната дейност трябва да си направи едно календарно-тематично разпределение. Една извънкласна дейност се провежда в рамките на 68 часа.Това разпределение се дава на директора, а той подготвя програма за развитие на извънкласните дейности в училище. Тази програма се гласува на педагогическия съвет и след това директорът описва в заявление какви извънкласни дейности се предлагат в съответното училище, прилага тематичното разпределение и ги предава в регионалния инспекторат по образованието.
В този проект ще могат да се включат всички училища. Обхваща всички ученици от 1-ви до 12-ти клас. В една група извънкласни дейности могат да бъдат ученици от различни възрастови групи, например ученици от 3-ти, 4-ти и 5-ти клас, в зависимост от техните интереси.